У нашій книжковій рубриці пропонуємо огляд на новинку видавництва «Лабораторія» — книжку докторки наук, психоаналітикині Ґаліт Атлас «Емоційний спадок». У ній авторка розповідає одинадцять історій своїх пацієнтів та, спираючись на знання з епігенетики, пояснює, як у їхніх проблемах відлунюють навіть непроговорені травми їхніх бабусь, дідусів, батьків чи матерів.
Багато родин живуть за неусвідомленою угодою: батьки не розповідають про свої травми, щоб уберегти від них дітей, а діти — нічого не запитують, щоб раптом не ретравматизувати батьків. Проте ця угода зовсім не гарантує, що замовчування не дозволить травмі проникнути у свідомість та в життя нащадків. В історіях деяких пацієнтів Ґаліт ми якраз бачимо, що все — навпаки.
Як би ми радили читати цю книжку?
Не орієнтуйтеся на анотацію та розділ «Слід у свідомості» як анонс того, про що йтиметься у книжці. Прочитавши про епігенетику, травми попередніх поколінь і, як приклад, Голокост, ми мали інші очікування щодо змісту і підходили до читання як до спроби збагнути травму, нанесену українцям Голодомором, про який у нас також дуже довго мовчали. Проте ця книжка радше про приватні досвіди окремих пацієнтів та їхніх рідних. Навіть вплив Голокосту, який опосередковано зачепив саму авторку, вона розкриває побіжно. Тож очікування не справдилися вповні й, закономірно, враження від читання були дещо зіпсовані.
Що нам сподобалося?
Під час читання книжки ми мали кілька інсайтів щодо того, що зараз відбувається з українським суспільством: чому воно поляризується, коли мова заходить про тих, хто виїхав за кордон і тих, хто залишився. Або чому так легко у суспільстві поширюється «зрада».
«Параноїдальне мислення заразливе від природи. Люди вселяють одне одному страх, до того ж це відбувається непрогнозовано, потужно й на несвідомому рівні. Чинник неусвідомленого — одна із причин, чому теорії змови та страх так легко поширюються. Ось чому політичним лідерам так легко налякати людей, указавши на ворога й пообіцявши захист і порятунок», — пише авторка.
Ще було цікаво читати про Ізраїль. До свого сорому, ми дуже мало знаємо про цю країну і про людей, що її населяють. У кількох розділах книжки про неї можна дізнатися більше.
Із мінусів — деякі репліки авторки нам здалися недоречними. Що більше, опустивши їх, книжка б нічого не втратила. Другий мінус — важко асоціювати себе з кимось з героїв книжки, хоча це й не завадило дізнатися про себе щось нове.
На Goodreads книжка отримала від нас «четвірку», хоча багато англомовних читачів у своїх відгуках відводять їй місце найкращої книжки прочитаної за останній рік. Нашим же незмінним фаворитом у цьому жанрі уже кілька років залишається книжка «Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта» Ірвіна Ялома.
Читати також: Це база. Шпаргалка про здоровий спосіб життя, написана українкою для українців