Сімейний патронат допомагає дітям, чиї батьки протягом певного часу не можуть ними опікуватися. До цього можуть призвести різні життєві обставини: коли через недбалість чи жорстоке поводження дитина опиняється у небезпеці, батьки хворіють або померли, і за нею немає кому доглянути.

«Так само до патронатних родин можуть влаштовувати малюків, залишених у пологових будинках при народженні, доки вирішуються питання з відмовою їхньої біологічної матері. Сьогодні, в умовах воєнного стану, це можуть бути діти, переміщені з тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій, а також неповнолітні, чиї батьки чи люди, які їх заміняють, померли або вважаються зниклими безвісти», — пояснює Еліна Добродумова.

Патронатна сім’я – тимчасова форма влаштування. Тому й термін перебування дитини в ній обмежений. Зазвичай, це три місяці. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, його можуть продовжити до пів року.

Цьогоріч із травня змінили часові рамки, тож тепер дитину можуть залишити у сім’ї патронатного вихователя до закінчення дії воєнного стану.

«Сьогодні на Сумщині створені та функціонують одинадцять патронатних сімей. Кількість дітей, які зараз перебувають під патронатом, відстежити важко, адже це тимчасова форма влаштування, тому цифри постійно змінюються», — говорить вона.

За словами Еліни Добродумової, патронатна родина має замінити багатьом дітям перебування в інтернаті. А далі, відповідно до ситуації, щодо кожної окремої дитини, яка перебувала під патронатом, ухвалюється рішення, чи повертати її до біологічної сім’ї, чи влаштовувати на постійне перебування, передбачене іншими формами сімейного виховання. Це може бути усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу. У центрі такого рішення, стверджує фахівчиня, — інтереси дитини, її безпека та добробут.

Хто може бути патронатним вихователем

Патронатний вихователь – людина, яка заручившись підтримкою інших членів сім’ї, організовує вдома належні умови для догляду, виховання та реабілітації дитини.

Серед формальних вимог до патронатного вихователя — бути громадянином України, досягти повноліття, мати досвід виховання дітей і відповідні житлові умови. До того ж житло може бути як власним, так і орендованим.

Ще однією обов’язковою умовою для майбутнього патронатного вихователя є успішне завершення навчального курсу, затвердженого Міністерством соціальної політики. Під час нього людина здобуває необхідні знання та навички для взаємодії з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах і певний час будуть обмежені у спілкуванні з рідними.

Після навчання патронатному вихователю та члену його сім’ї видається відповідна довідка й рекомендації, що їхня родина може надавати послуги патронату.

Що має вміти патронатний вихователь

Першочергове завдання патронатного вихователя — створити безпечні умови для дитини, зберегти її життя та здоров’я під час перебування під патронатом. Також патронатна сім’я має надавати соціально-педагогічну підтримку, дбати про реабілітацію: медичну, психологічну та соціальну.

Якщо біологічні батьки не становлять загрози для дитини, патронатна родина має подбати про те, щоб вони й надалі могли підтримувати зв’язок. А також готувати підопічного чи то до повернення додому, чи до подальшого влаштування в іншу форму сімейного виховання на постійній основі.

«Зважаючи на повномасштабну війну, послуга патронату над дитиною в Україні на сьогодні набула ще більшої актуальності», — зауважує Еліна Добродумова.

Що отримує патронатний вихователь

Слід зазначити, що патронат — оплачувана діяльність, яка зараховується до страхового стажу вихователя. За свою роботу вихователь отримує компенсацію у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. Оплата здійснюється з держбюджету.

Разом з оплатою послуг вихователя з дня влаштування дитини в патронатну сім’ю до дня її вибуття з неї призначається соціальна допомога:

📌 на утримання кожної дитини, влаштованої у патронатну сім’ю, виділяється від 2,5 до 3,5, якщо дитина має інвалідність, прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку;

📌 якщо у сім’ї перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина й одночасно двоє й більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину, але сумарно не більше ніж на 50%.

Загалом на сьогодні як порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, так і влаштування й перебування дитини у цій сім’ї регулюється Постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2021 року №893.

Щоб стати патронатним вихователем або скористатися послугою патронату над дитиною мешканці Сумської області можуть звертатися до служб у справах дітей, центрів соціальних служб, центрів надання соціальних послуг за місцем проживання, або безпосередньо до Сумського обласного центру соціальних служб за адресою: м. Суми, вул. Троїцька, 26. Телефон центру: +38 (0542) 25-42-33.

Ілюстрації до тексту — storyset.com

Поділитись:

Більше у розділі