Невелика кімната. На столі лежить амфетамін, коноплі, мак… Це могла б бути сцена з детективного фільму, та це реальність однієї з лабораторій Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (НДЕКЦ) МВС України. Щороку в центрі проводять близько десяти тисяч досліджень за різними напрямами, допомагаючи слідчим у розкритті справ, судам — у винесенні справедливого вироку, цивільним — у розв’язанні суперечок із сусідами, банками, недобросовісними роботодавцями.
Із початку повномасштабного вторгнення експерти Сумського НДЕКЦ МВС займаються ще й дослідженням російських воєнних злочинів. Саме про цей аспект їхньої роботи «Трибуна. Суми» поспілкувалася з директоркою центру Тетяною Міщенко та його фахівцями.
Від початку повномасштабного вторгнення до Сумського НДЕКЦ надійшло майже дві тисячі експертиз, пов’язаних із російською агресією. На кінець 2022 року з них було виконано 75%. Та при такій кількості обстрілів прикордонних територій, експертизи продовжують надходити щодня.
Окрім уламків боєприпасів, слідів та обставин вибухів, експерти НДЕКЦ обраховують збитки завдані будівлям та транспортним засобам, встановлюють, чи підлягають вони ремонту або відновленню, і готують висновки для судів. У цьому випадку — міжнародних, адже, завдяки акредитації за міжнародними стандартами, висновки сумських експертів і там мають доказове значення.
Вибух — та сама пожежа
Над дослідженням уламків боєприпасів та місць вибуху працюють відразу два відділи Сумського НДЕКЦ МВС. Наприклад, експерти відділу досліджень матеріалів, речовин і виробів перевіряють ґрунти з осередку вибуху на наявність слідів вибухових речовин, продуктів пострілу чи вибуху, досліджують склад металу знайдених уламків боєприпасів. Вони ж займаються експертизою пороху та змивів з рук чи з одягу підозрюваних.
«Висновок експертів-хіміків, залежно від того, що вони виявлять у ґрунті чи у складі металу, дає нам змогу встановити, що це був за боєприпас. Наприклад, якщо знайдуть мідь, з якої для деяких боєприпасів роблять «ведучі пояски», це може вказувати на те, що обстріл вівся зі ствольної артилерії, а якщо знайдуть титан — це була ракета», — пояснює завідувач відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Сумського НДЕКЦ МВС Олександр Цапенко.
На жаль, для експертів-хіміків час має вирішальне значення, адже чим довше місце вибуху взаємодіє з навколишнім середовищем, тим менш «промовистими» будуть відібрані з нього проби ґрунту. Саме такими були перші зразки, які сумські експерти отримали на дослідження лише через певний час після відходу російських військ від Сумщини. Вони мало що показують, адже перші обстріли були взимку. Відтоді на місці події зійшов сніг, пройшли дощі й продукти вибуху знайти було вже значно складніше.
Пояснюючи специфіку таких досліджень Олександр Цапенко говорить: «Вибух – це та сама пожежа, але з високою швидкістю розповсюдження вогню, що супроводжується зростанням тиску і має велику руйнівну силу».
Відділ під його керівництвом також встановлює, чи є знайдені предмети боєприпасами та чи зберегли вони вибухові властивості. Для цього експерти мають виїхати на полігон і здійснити їх підрив.
«Сам корпус гранати – не є небезпечним. А якщо він — із запалом, і цей запал бойовий, а не навчальний чи імітаційний, тоді він буде боєприпасом», — пояснює доцільність таких досліджень експерт.
У разі, якщо в об’єкті дослідження відсутні ознаки втручання та їх можна ідентифікувати за характеристиками, зазначеними в інформаційних джерелах, як боєприпаси, тоді їх можуть не підривати. І за спеціальною процедурою ці боєприпаси можуть передати Збройним Силам України.
Пошук зниклих безвісти та ДНК
До розслідувань російських воєнних злочинів активно залучені й експерти біологічного напряму досліджень. Зокрема, завдяки новому обладнанню, яке лабораторія отримала у січні 2023 року, вони допомагають у пошуку зниклих безвісти.
«У Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі Міністерства внутрішніх справ України функціонує Центральний облік генетичних ознак людини — так званий ЦОГОЛ. До нього, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», поміщають ДНК-профілі людей. У тому числі безвісти зниклих цивільних, військовослужбовців, а також їхніх родичів», — розповідає завідувачка сектору біологічних досліджень та обліку Сумського НДЕКЦ МВС Світлана Лісун.
ДНК-профілі родичів зниклих безвісти, які експерти досліджують у біологічній лабораторії Сумського НДЕКЦ, також поміщаються до ЦОГОЛу. Якщо в ньому є ДНК-профіль невпізнаної особи програма сигналізує про вірогідні родинні зв’язки між людьми. Далі експерти ЦОГОЛу негайно інформують орган, який призначив відповідну експертизу. Але експерти, які встановлювали ДНК-профілі родичів зниклих безвісти, не мають доступу до інформації про наявність чи відсутність збігів.
Оскільки у Сумах лабораторія оснащена тільки системою ідентифікації ДНК RapidHIT ID System, її експерти можуть встановлювати ДНК-профілі лише живих осіб – за зразками букального епітелію (зішкріб з внутрішньої поверхні щоки).
Лабораторії, що оснащені більшою кількістю обладнання можуть проводити молекулярно-генетичні дослідження за слідами будь-якого біологічного походження, у яких наявні клітини з ядрами: кров, м’які тканини, кістки, а також нігті та волосся. Такі дослідження є дороговартісними, перш за все, через вартість реактивів та розхідних матеріалів, які закуповуються за кордоном. Тому перш ніж направити об’єкти дослідження експертам-генетикам, фахівці-біологи Сумського НДЕКЦ проводять їх попереднє дослідження.
«Наприклад, під час огляду місця події слідчий вилучив речі зі слідами схожими на кров. Перш ніж призначити молекулярно-генетичну експертизу, він передає їх на дослідження нам. І ми встановлюємо, чи є на цих об’єктах кров людини. Виходячи з результатів слідчий ухвалює рішення про призначення молекулярно-генетичної експертизи», – пояснює фахівчиня.
Також експерти лабораторії біологічних досліджень Сумського НДЕКЦ можуть проводити мікроскопічне дослідження волосся, визначати його придатність для молекулярно-генетичної експертизи. Після чого слідчий направляє на дослідження не усі зразки волосся, а лише ті, які придатні для молекулярно-генетичного дослідження. Це дає змогу рівномірно розподілити навантаження на лабораторії та пришвидшити отримання результатів.
Неможливо працювати за шаблоном
Щоб пришвидшити виконання експертиз, керівництво експертної служби постійно слідкує за навантаженням у територіальних підрозділах і, за потреби, перерозподіляє призначення.
«Якщо навантаження збільшується ми можемо, за погодженням з керівництвом Експертної служби МВС України, залучити експертів з інших областей», — говорить Тетяна Міщенко.
Така практика в Експертній службі зараз розповсюджена. Наприклад, коли у Сумах було велике навантаження за напрямом балістичних досліджень, до проведення експертиз долучалися фахівці Луганського НДЕКЦ МВС.
«Фахівці, яких ми приймаємо на роботу до нашої служби, не відразу мають кваліфікацію на проведення того чи іншого виду експертного дослідження. Спершу вони проходять навчання, складають іспити у нас, а потім — в Експертно-кваліфікаційній комісії МВС. Лише після цього вони отримують кваліфікацію судового експерта», — пояснює директорка НДЕКЦ.
Багато з працівників Сумського НДЕКЦ мають ступінь кандидата наук. Усі експерти регулярно проходять навчання та перевірку знань.
«Ми постійно розвиваємося, пишемо наукові статті, займаємося науковими розробками. Щороку відкриваємо 5-6 нових спеціальностей. Я завжди кажу, що кожна експертиза — маленька наукова праця. Тому що всі випадки різні й у нашій сфері неможливо працювати за якимось одним шаблоном», — говорить Тетяна Міщенко.
Із наслідками російської агресії працює половина експертів
Загалом половина напрямів експертних досліджень, що проводяться на базі Сумського НДЕКЦ МВС, по-своєму залучені в супровід розкриття та розслідування наслідків російської агресії.
На початку повномасштабного вторгнення була велика кількість звернень щодо пошкодження чи знищення транспортних засобів. Експерти з транспортно-товарознавчих досліджень встановлюють розмір збитків як для слідчих, так і для приватних осіб для подальшої подачі в суд. Зараз таких звернень значно менше, але вони все одно є.
Так само продовжують надходити запити на експертизи за напрямом будівельно-технічних досліджень.
Збільшилася кількість експертиз за напрямом комп’ютерно-технічних досліджень. Це, перш за все, пов’язано з викриттям колаборантів. Слідчі підрозділи вилучають телефони, системні блоки та іншу комп’ютерну техніку, а спеціалісти центру встановлюють наявність листування та файлів, які можуть мати значення для слідства, відновлюють їх, якщо вони були видалені.
Дослідження для приватних осіб
Приватні особи на договірній основі можуть звернутися до НДЕКЦ та замовити експертизу майже за всіма напрямами досліджень, які тут проводять: починаючи з ДНК-досліджень на встановлення батьківства і закінчуючи з’ясуванням причини та осередку пожежі.
Тут можуть провести товарознавчі дослідження, щоб встановити вартість майна, якщо, наприклад, потрібно провести його розподіл при розлученні чи квартиру затоплено, встановити справжність документів чи провести перевірку договорів оренди землі.
Якщо пошкоджено жорсткий диск, експерти комп’ютерно-технічного напряму можуть відновити інформацію.
Великою популярністю у приватних осіб користуються експертизи щодо правильності нарахування пенсії, відсотків за кредитом, премій та заробітних плат.
«Коли до нас звертаються громадяни, наші експерти спершу надають консультацію з питань, які хоче з’ясувати замовник. І якщо ми можемо надати відповіді на ці питання, бухгалтерія складає договір, виставляє рахунок і після отримання оплати ми проводимо дослідження та даємо висновок експерта чи експертного дослідження», — пояснює процедуру Тетяна Міщенко.