Це документальна книжка, побудована на розмовах з людьми, які свого часу доклалися до проведення медичної реформи в Україні. Водночас це не текст про реформу.
Видавництво «Лабораторія», у якому вийшла книжка, характеризує її так: це не нудна інструкція і навіть не практичний посібник із втілення реформ. Це натхненна історія про людей, яким попри перешкоди вдалося майже неможливе — вилікувати українську медицину.
Віра Курико — українська репортерка, авторка кількох книжок та текстів для Reporters і «Локальна історія». Номінантка премії «Книга року BBC-2020», лауреатка книжкової премії «Літакцент року-2020» та переможниця конкурсу професійної журналістики «Честь професії-2022».
Якщо раніше ви читали Вірині тексти, то легко впізнаєте її у цій книжці. Якщо ж це буде ваше перше знайомство, то вас приємно здивує її динамічний стиль оповіді та вміння пояснювати складні речі людською мовою.
Книжка написана для широкого кола читачів, тому на самому початку ви знайдете словник, що пояснює терміни штибу «реімбурсація», а перед кожним розділом — нагадування про головні суспільно-політичні події того періоду та ключові події самої реформи.
Для багатьох українців медреформа асоціюється з Уляною Супрун, проте робота велася ще до її приходу — з післямайданного 2014 року. Та помітною вона й справді стала лише тоді, коли міністерське крісло зайняла «жінка з довгим світлим волоссям та американським акцентом». І з цієї книжки ви зрозумієте чому. А ще дізнаєтеся про роботу в тій команді, важливість комунікації між собою та з суспільством, вміння своєчасно «гасити пожежі» й доносити керівникові новини про реальний стан справ без будь-якого остраху.
Так само у книжці є багато про роботу Кабміну, бюрократію, чиновників, спільну недовіру через яку втрачається багато часу, про брехню та про блокування будь-яких змін профільним парламентським комітетом. А ще — про участь міжнародної спільноти та про те, чому пацієнтський рух — це імунітет для реформи.
І, звісно ж, про російську пропаганду, яка зробила з Супрун агентку ЦРУ, а з її батька, який тікав з СРСР від репресій, — бандерівця-нациста. Як їй приплітали «геноцид українців», а супротивники медреформи радісно це підхоплювали й поширювали.
Ця книжка — свого роду шпаргалка для палких дискусій на кухні чи з таксистами, бо в ній, на фоні великої перемоги медреформи, так само йдеться й про незліченну кількість зради.
Читачі на Goodreads ставлять книжці 4 бали: одним хотілось би більше деталей, іншим — дізнатися, чого досягла реформа. Проте вона триває, навіть зараз — під час повномасштабної війни.
Від нашої редакції книжка отримує тверду п’ятірку, адже не лише задокументувала початок двадцять другої за ліком та першої успішної з часів відновлення української незалежності реформи медицини, а й дає читачам розуміння таких деталей процесу, про які вони навіть не здогадувалися.
Читати за темою: Breaking Bad по-українськи: медичний трилер, що став Книгою року BBC — 2022
***
Слідкуйте за сторінками нашого видання у Telegram, Facebook та Instagram.