«Трибуна Суми» звернулася до сумського офтальмолога Павла Шкатули, аби з’ясувати, якими бувають побутові травми очей, як себе від них уберегти та що робити, якщо ви травмувалися. Спойлер – ніякої самодіяльності, навіть, якщо ви ветеран восьми сезонів «Доктора Хауса». Своє здоров’я краще довіряти професіоналам, а якщо раптом поруч із вами зараз хтось відкорковує ігристе вино, то краще відверніться. Чому – читайте у нашому новому матеріалі.
Травми очей і сезони
Можна прослідкувати залежність між побутовими травмами очей та сезонами: їх кількість зростає рано навесні, коли люди починають прибирати присадибні ділянки.
У цей період пацієнти найчастіше звертаються із травмуваннями гілками при обрізання кущів і дерев. Далі – побілка дерев. Гашене вапно при потраплянні в очі наносить не лише механічні пошкодження, а й призводить до хімічних опіків.
Влітку та восени доволі часто травмуються під час походів за грибами – гілками від дерев.
Також у теплу пору року небезпека виникає, якщо нехтувати правилами техніки при косінні трави. Не всі пам’ятають, що при роботі з електричними або бензиновими газонокосарками необхідно одягати захисні окуляри. До речі, бензинові газонокосарки значно потужніші, ніж електричні, тому і травми частіше мають більш серйозний характер. При покосі трави лезо може натрапити на фрагмент скла, камінь або гілку, і з достатньо високою швидкістю потрапити в око. Є випадки, коли оператор газонокосарки захищений окулярами, а травму отримує перехожий, який йшов повз.
Влітку, окрім сільськогосподарських робіт, люди часто працюють у гаражах і на господарствах, використовуючи електроінструменти. Особливо небезпечні кутові шліфувальні машинки або як їх ще називають «болгарки». По-перше, при роботі відлітають фрагменти металевих деталей, по-друге, травми можуть бути спричинені й пошкодженням шліфувального диску. До потрапляння в очі стороннього тіла може призвести і робота з молотком.
Від всіх цих неприємностей зарадять захисні окуляри або екрани. Окуляри повинні бути сертифіковані та міцно прилягати до обличчя, щоб не було шпарин, у які можуть залетіти фрагменти різних матеріалів.
Взимку діти часто травмуються під час гри в сніжки. А дорослі – пробками від шампанського, які навіть із закритими повіками можуть призвести до серйозних травм. Зараз заборонені феєрверки, тому кількість травмованих на новорічні свята значно знизилася.
Взагалі через війну багато виробництв закрилися або скоротили масштаби робіт, тому професійних травм зараз небагато, більшість – побутові.
Хімічні травми очей
У побуті доволі розповсюдженими є хімічні травми очей, до яких може призвести потрапляння звичної побутової хімії.
Аерозолі типу лаку для волосся чи парфумів викликають невелике подразнення. Також трапляються потрапляння в очі клею. Частіше всього, незворотних пошкоджень від цих речовин не буде.
Небезпечною є побутова хімія, яка має виражений хімічний вплив. Це кислоти, які входять у засоби від іржі або від вапняного нальоту. Вони можуть потрапляти в очі і давати значне подразнення, це може призвести до хімічного опіку. Кислоти дають досить сильне пошкодження, проте ситуація більш передбачувана, ніж при опіках лугом.
Опіки лугом більш складні, тому що луги значно проникають у товщину тканини. Якщо при потраплянні кислоти ми одразу бачимо масштаб опіку, то луги проникають набагато глибше і наслідок опіку у перші години дуже важко оцінити. Часто пацієнти недооцінюють серйозність таких травм.
Опіки лугом можуть виникнути від потрапляння в очі засобів для очищення труб у гранулах або розчинах, таких як «Кріт», і засобів для видалення пригорілого жиру в духовках.
Доволі серйозні опіки від розчину аміаку. Трапляються випадки, коли людина втрачає свідомість, їй надають допомогу і нашатирний спирт потрапляє в око. Це може призвести до помутніння рогівки і, навіть, втрати зору.
Хімічні засоби, які використовуються на городах, до прикладу, отрути проти колорадських жуків, найчастіше не призводять до драматичних опіків, а лише до поверхневого запалення. Та згодом такі речовини можуть мати відстрочену токсичну дію і призвести до помутніння кришталику або до токсичного пошкодження сітківки чи зорового нерву.
Домедична допомога при травмах очей
Перед використанням побутової хімії важливо прочитати інструкцію та бути обережним. Зазвичай на упаковці вказаний алгоритм дій при потраплянні речовини в очі.
Обов’язково використовувати рукавиці і, в ідеалі, захисні окуляри.
Якщо в очі потрапила хімія, потрібно промити їх водою. Великою помилкою є проведення реакції нейтралізації, тобто якщо в око потрапив луг, не можна промивати слабкими розчинами кислот, і навпаки.
Якщо це проникаюче або непроникаюче поранення ока, то необхідно накласти стерильну пов’язку і звернутися до лікаря-офтальмолога. Самостійно намагатися дістати стороннє тіло не можна.
Коли варто звертатися до лікаря
Якщо в око потрапила хімічна речовина, потрібно звернутися до лікаря. Ви можете піти до будь-якого офтальмолога або в очний травмпункт, що знаходиться за адресою вул. Троїцька, 48. Там цілодобово приймають і дітей, і дорослих.
Варто взяти з собою у лікарню упаковку від речовини, яка потрапила в око, бо пацієнт може не знати складу засобу, а для лікаря ця інформація важлива. Які саме препарати призначати може вирішити лише спеціаліст, який скерує пацієнта на госпіталізацію чи призначить амбулаторне лікування.