Через терористичні атаки росіян на енергетичну інфраструктуру ми живемо в умовах значного дефіциту електроенергії. Сумчани та жителі регіону вже звикли до планових та аварійних відключень світла. Звичайно, неприємно не мати можливості скористатися улюбленим електрогрилем, та є й важливі проблеми – недостатнє або неправильне освітлення шкодить зору. «Трибуна Суми» звернулася до сумського офтальмолога Павла Шкатули за інструкціями, як зберегти здоров’я очей, щоб у всіх деталях роздивитися розпад Росії після нашої перемоги.

Як зберегти зір за відключень світла

Із чим зіштовхнулися люди під час відключень світла

Скарг на погіршення зору побільшало, це абсолютно закономірно і зрозуміло. Зараз важкий період. Спочатку ми пережили коронавірусні обмеження, потім розпочалося повномасштабне вторгнення і у багатьох з’явилася необхідність дистанційної роботи або навчання. Ми менше часу проводимо на вулиці, більше – перед екранами комп’ютерів або телефонів. Тепер це все ще ускладнилося плановими й аварійними відключеннями електроенергії. До того ж, взимку й так короткий світловий день.

Чому недостатнє або неправильне освітлення шкодить зору

При недостатньому освітленні відбувається менша кількість фотохімічних процесів, тобто розпаду пігментів, які є в клітинах сітківки. Це призводить до зорового перенапруження.

Всю точну роботу бажано виконувати при хорошому освітленні. Це робота за комп’ютером, телефоном, планшетом, читання книг, вишивання. До прикладу, при митті посуду концентрація менша, ніж при читанні книги, тому недостатнє освітлення так не зашкодить.

Чому лише світла екрана ноутбука чи телефона недостатньо

Якщо ви працюєте за ноутбуком, а навкруги вас темрява, відбувається дисбаланс між кількістю світла і розміром зіниці. Зіниця розширена, бо навкруги темно, а екран світиться. Приміщення навкруги повинно бути хоча б мінімально освітленим.

Як мінімізувати небажані наслідки

Якихось секретів немає. Важливо подбати про альтернативні джерела освітлення під час відключень світла. Можна оптимізувати свій робочий день таким чином, щоб більш точну роботу за відсутності електроенергії, виконувати у світловий день, а не ввечері.

Кольорові лампи

Якщо ви використовуєте LEDлампи, краще обирати теплий білий відтінок світла. Лампи розжарювання теж підходять, але їх зараз не рекомендують використовувати через економію. Лампи із кольоровим світлом мають декоративну функцію, працювати лише при такому освітленні не можна.

На що звернути увагу батькам

Дітям бажано обмежити час використання телефонів та комп’ютерів. За можливості робити домашні завдання у денний час або за наявності хорошого освітлення, а під час відключень світла дати очам час відпочити.

***

А тут ви можете прочитати, чому підібрати правильні окуляри, це як підібрати ідеальне взуття, чи «лопаються» очі при пологах після лазерної корекції, чи спасе ваш зір чорниця на коробочці улюблених вітамінів і куди з них зникла морква, а також, чому люди у Радянському союзі бачили погано навіть в окулярах.

Поділитись:

Більше у розділі