Стартував осінній тиждень тестування на вірус імунодефіциту людини й вірусні гепатити! Сьогодні ми говоримо про те, що перевірка свого ВІЛ-статусу — проста та безкоштовна процедура, яку варто пройти всім. 

Детальна інструкція для сумчан, яка допоможе розібратися з тестами на вірус імунодефіциту людини та місцями тестування в обласному центрі.

Почнімо з тестів

Тести бувають швидкі та ІФА.

Швидкі тести діляться ще на два види: перший — забір крові береться з пальця, а результат відомий уже за 15 хвилин. Другий — оральні, як в кіно, коли людина збирає слину паличкою та переміщує до спеціального контейнеру з розчином. Оперативність — до 20 хвилин залежно від тесту, а точність становить 99% при чіткому дотриманні інструкції.

Тест ІФА — забір крові береться з вени, тож таке тестування проводиться лише в медичних закладах. Термін отримання результату може бути різним — від двох днів до двох тижнів.

Безкоштовний тест на ВІЛ у Сумах

Якщо у вас є підписана декларація з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром — ви можете зробити безкоштовний тест на ВІЛ на первинці. Усі витратні матеріали входять до вартості послуг ПМД, які оплачує Національна служба здоров’я України.

Окрім цього, пройти безкоштовний тест можна в «Обласному клінічному медичному центрі соціально небезпечних захворювань». Там тестують на ВІЛ-інфекцію як за допомогою швидких тестів, так і методом ІФА. Адреса центру — Суми, вулиця Білопільський Шлях, 22.

Також безоплатне та анонімне тестування доступне в «Клініці, дружній до молоді». У Клініці є мультитести на ВІЛ, гепатит В, С і сифіліс — це зручно, адже одним проколом пальця робляться одночасно аналізи на різні захворювання. Адреса Клініки — Суми, вулиця Івана Сірка, 3.

Уразливі спільноти, зокрема люди, які вживають наркотики та їх близьке оточення, можуть пройти безкоштовний і анонімний тест на ВІЛ у громадській організації «Клуб «Шанс». Соціальні працівники не вимагають жодних паспортних даних — новим клієнтам присвоюють унікальний код, за яким потім надають всі послуги анонімно. Пункти “Клубу “Шанс” у Сумах — вул. Горького, 2 (перший поверх), Івана Сірка, 6, пров. Інститутський 1/1, вул Білопільський Шлях, 22. Також Сумами курсує мобільна амбулаторія.

За гроші

Зробити платний тест на ВІЛ можна в приватних лабораторіях обласного центру.  Простий гугл-пошук показує — вартість тесту доходить до 400 гривень.

Щодо швидких тестів на ВІЛ, то їх можна придбати в аптеці та провести самостійно. Ціни на них — від 160 гривень і вище.

Проте, наголошуємо, недостатньо зробити самому собі тест — важливо отримати повну консультацію, та, в разі позитивного результату, звернутися до лікаря.

Онлайн-скринінг

У всіх бажаючих є можливість пройти скринінг, тобто визначити власні ризики інфікування ВІЛ, скориставшись опцією «Хочу обстежитись» на сайті prozdorovia.in.ua. Анкета — анонімна, вона не є медичним обстеженням і не може його замінити, але ви отримаєте суб’єктивну оцінку своєї поведінки і ризику інфікування.

Найбільша пацієнтська організація БО “100% Життя” разом з Центром громадського здоров’я розробила карту пунктів тестування на гепатит. У цих медичних закладахможна пройти безкоштовне тестування на ВІЛ та гепатит.

Також підібрати найзручніші пункти тестування на ВІЛ можна з допомогою чат-бота у Телеграмі ТЕСТпоруч: http://t.me/HIVfree_bot.

Чому це важливо

За інформацією Центру громадського здорв’я МОЗ України більше мільйона українців не знають, що мають вірусний гепатит С. А кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій ВІЛ-статус.

Поранення, переливання крові та сексуальне насильство, які, на жаль, мають місце в Україні із початком повномасштабного вторгнення російської армії, підвищують ризик інфікування ВІЛ і вірусними гепатитами.

Унаслідок незахищених статевих контактів, особливо тих, які супроводжуються насильством, пошкодженням або зісковзуванням презервативу, через їхню травматичність ризик інфікування зростає.

Також ідеться про інші ризиковані ситуації, зокрема, і контакти під час професійної діяльності: медичні працівники, військовослужбовці, рятувальники можуть поранитися або мати контакт з кров’ю та іншими біологічними рідинами людей із невідомим ВІЛ-статусом. Також збільшується кількість оперативних втручань, що може призвести до збільшення ризику інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами.

Європейський тиждень тестування на ВІЛ і вірусні гепатити має на меті підвищити обізнаність про важливість тестування та закликати здати кров й дізнатися свій статус.

Вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду вашому здоров’ю. Адже що раніше вірус знайдено, то раніше людина потрапляє під медичний нагляд і розпочинає лікування.

Поділитись:

Більше у розділі