Замісна терапія — один із найбільш ефективних методів лікування людей, хронічно залежних від наркотичних речовин опіоїдної групи. Пацієнтів лікують двома препаратами: бупренорфіном або метадоном. Бувідал — це розчин для ін’єкцій, що містить діючу речовину бупренорфін пролонгованої дії. 

Ми поспілкувалися з Іваном*, пацієнтом замісної терапії, який розпочав лікування новим препаратом Бувідал.

Іван народився на Сумщині, говорить, ріс активною дитиною, в юності пішов у спорт. Добре вчився, ще в дитинстві багато подорожував і їздив за кордон. Потім вступив до університету — студентство згадує як найяскравіший час свого життя. Закінчив виш, одружився, за спеціальністю ніколи не працював, але й без роботи не сидів. 

Чоловік каже, попри таке, як може здатися, розмірене життя, постійно шукав, чим перекрити відчуття нудьги. 

Спершу в мене були складні стосунки з алкоголем — я випивав. Потім спробував аптечні наркотики — даремно подумав, що це може бути альтернативою.

Іван говорить — за рік зрозумів, що він “у системі”. 

Двічі я намагався самостійно кинути вживання наркотичних речовин, але мені вдавалося бути чистим лише кілька місяців. Я тікав з міста, жив на самоті, повертався і знову починав.

Врешті, знайомі розповіли, що існує державна програма лікування наркозалежності — замісна терапія. Так Іван став її пацієнтом. Раз на десять днів він отримував таблетки в лікарні та приймав їх самостійно. 

Проте, уже в грудні 2022 року нам розказали, що в Україну поставлять Бувідал. Мене дуже зацікавило, що ін’єкція цим препаратом робиться лише раз на місяць.

У ЦГЗ МОЗ очікують, що новітня ін’єкційна форма препарату значно зменшить частоту відвідування пацієнтами закладів охорони здоров’я. Цей фактор особливо важливий в умовах воєнного стану, коли українці вимушені переміщатись в межах країни, або мають труднощі з доступом до лікарень на щоденній основі. 

Іван про це також говорить. Наразі чоловік отримав можливість з’являтися в медичному закладі лише раз на місяць. Це дозволило йому бути більш мобільним. 

Тепер у мене немає прив’язки до лікарні — раніше я мусив що десять днів проситися з роботи, шукати пояснення, чому запізнюся. Також не міг поїхати надовго з міста, де отримую терапію. Наразі я знайшов хорошу роботу, яка мені подобається й приносить прибуток, і я можу на ній сконцентруватися. Почуваюся чудово, жодних побічних дій від препарату не було.

На Сумщині людям, які лікують залежність замісною терапією, надають психосоціальний супровід. Кейс-менеджери громадської організації “Клуб “Шанс” безкоштовно допомагають вирішувати медичні, психологічні, соціальні, юридичні питання клієнтів, формують прихильність до ЗПТ та лікування ВІЛ, консультують та інформують.

Яна Дейнека працює кейс-менеджеркою Шансу в Сумах. Вони з колегою Олександром супроводжують дев’ятьох пацієнтів ЗПТ, які вже перейшли на ін’єкційну форму терапії. Яна говорить — підтримка таких пацієнтів важлива, адже нове завжди лякає людину. 

По-перше, люди, яким увели новий препарат, починають більше прислухатися до себе, а звідси — мають безліч питань щодо свого стану. Вони фіксують навіть мінімальні зміни й питають, чи не пов’язано це з препаратом. У свою чергу, ми моніторимо їх самопочуття та знаходимося на зв’язку з лікарями. За потреби можемо переадресувати до нарколога, сімейного лікаря чи інших спеціалістів.

Ця діяльність здійснюється в рамках напряму «Психосоціальний супровід пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)», який реалізується за фінансової підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» у співпраці з КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”.

Читайте за темою: Впевненість у завтрашньому дні. Історія про війну, евакуацію та наркозалежність

В Україні протягом 2023 року планується впровадження лікування із застосуванням нового препарату у 11 закладах 10 областей. Buvidal  вже отримали Сумська, Вінницька, Волинська, Львівська, Рівненська, Івано-Франківська та Полтавська області. Очікувалося, що до кінця лютого препарат буде доставлено до Закарпатської, Запорізької та Дніпропетровської областей.

Ім’я героя змінено авторкою з етичних міркувань.

 

Поділитись:

Більше у розділі